Španělština na vzestupu

Španělština je jeden ze čtyř nejrozšířenějších jazyků světa. Podle odhadů je španělština mateřským jazykem pro zhruba 400 milionů lidí. Pro dalších 100 milionů je španělština druhým jazykem, který ovládají.

Španělština je románský jazyk, který má své prapočátky v lidové latině. Ta se později smísila s arabskými vlivy a postupně vzniklo to, co dnes známe pod označením španělština, popřípadě kastilština.

Španělština je považována za jeden z nejjednodušších jazyků k naučení. Až na pár výjimek u ní platí, že to, co je na papíře se stejně píše i čte. Možná proto zažívá v posledních letech výuka španělštiny i u nás takový rozmach. Kurzy španělštiny přibývají téměř geometrickou řadou. Stačí totiž pár měsíců a plynně hovoříte.

Výuka španělštiny – jak na ni?

Neplatí to je pro výuku španělštiny, ale obecně pro výuku všech jazyků. Je potřeba střídat typy učení a zapojit všechny smysly. Je dokázáno, že výuka španělštiny je efektnější, když si slovíčka opakujete nahlas. Jednotlivá slovíčka si lépe zapamatujete v celých frázích než jednotlivě.

Výuka španělštiny vám půjde líp i v okamžiku, kdy si už nabyté vědomosti opakujete a utvrzujete, a když je aktivně využíváte v praktickém životě. Člověk si totiž prý zapamatuje zhruba 60 % toho, co zažil na vlastní kůži.

Výuka španělštiny netradičně

Pokud jste dobrodružnější povahy, můžete vyměnit kurzy a pilování španělštiny skrze web a sociální sítě za zážitky na vlastní kůži. Komunitní síť Couchsurfing.org sdružuje lidi, kteří nabízejí nebo poptávají krátkodobé ubytování v nejrůznějších koutech světa. A nejen to. Pořádají také často srazy a setkání jazykového charakteru, jejichž cílem je si nezávazně popovídat a vypilovat španělštinu.

Pomoci s orientací v záplavě odkazů na výuku španělštiny by vám mohl i náš rozcestník zajímavých stránek a zdrojů týkajících se španělštiny.